ЩО МАЄ ЗНАТИ ДИТИНА ПЕРЕД ВСТУПОМ ДО ШКОЛИ

Для шестиліток початок навчання – завжди складний і відповідальний процес.

Дослідження свідчать, що найбільші труднощі мають ті діти, які виявляють інтелектуальну пасивність, у яких відсутнє бажання і звички думати, прагнення пізнавати нове. Тому головною метою підготовки дитини до школи є її всебічний розвиток.

Необхідно слідкувати, щоб дитина не перевтомлювалась. Тому потрібно залучати дитину до виконання пасивних завдань  у невимушеній обстановці – граючись. Такі завдання стоять не лише перед вихователями дитячого садка, але й перед батьками.  Відпочиваючи на свіжому повітрі, перебуваючи у магазині чи виконуючи якусь справу в побуті, потрібно зацікавлювати дітей пізнанням навколишнього світу. Чим більше батьки будуть говорити зі своїми чадами, тим краще розвиватиметься усне мовлення дітей та вміння бути активним.  На кожне поставлене запитання дорослі мають знаходити потрібні слова, зрозумілі для малят.

Загальні нормативи розвитку пізнавальної діяльності дітей дошкільного віку

Дитина 6 років, для подальшого свого успішного навчання у будь-якій школі, повинна:

• Називати своє ім`я, по-батькові, прізвище.
  • Знати свій вік, дату народження.
  • Знати назву свого міста (села), його пам’ятні місця, домашню адресу. Знати назву нашої країни.
  • Знати основні свята (Різдво Христове, Новий рік, Хрещення тощо).
  • Знати дані про свою родину, про всіх членів родини, сусідів, друзів, про дитячий садок. Знати професію батьків.
  • Називати види транспорту, правила пішоходів.
  • Знати, що означають такі слова: добро, справедливість, чесність.
  • Називати пори року, їхню послідовність, назви місяців, дні тижня.
  • Називати основні кольори та відтінки, геометричні форми.
  • Володіти узагальненням (“Одяг”, “Овочі”, “Фрукти”, “Транспорт”, “Дикі та свійські тварини” та ін.)
  • Вміти виключати “4-го зайвого” за інструкцією “Що тут зайве?”
  • Розуміти і пояснювати сюжетну картинку із прихованим змістом.
  • Складати розрізні картинки з 4-х та більше частин по вертикалі, горизонталі та навкіс.
  • Складати пірамідку,  матрьошку з 7 елементів.
  • Складати речення (з 2 слів з заданим словом). Визначити кількість слів у реченні, кількість складів у слові, кількість звуків у слові, послідовність звуків у слові. Розрізняти голосні та приголосні звуки в слові.
  • Вміти визначити наголос у слові, виділити наголошений склад.
  • Вміти утворювати нові слова.
  • Вміти орієнтуватись у просторі: верх-низ, ліворуч-праворуч.
  • Вміти розповідати великі вірші, казки, переказувати прослухані оповідання.
  • Вільно володіти діалогічною та монологічною мовою.
  • Вміти чисто вимовляти всі звуки мови, розмовляти фразами, правильно їх оформлювати, не порушувати структуру складних слів.

Пам’ятка батькам  майбутнього першокласника

1. Любіть дитину. Не забувайте про тілесний контакт з дитиною. Знаходьте радість у спілкуванні з дітьми. Дайте дитині місце в сім’ї.
  2. Хай не буде жодного дня без прочитаної книжки.
  3. Розмовляйте з дитиною, розвивайте її мову. Цікавтесь справами і проблемами дитини.
  4. Дозволяйте дитині малювати, розфарбовувати, вирізати, наклеювати, ліпити.

5.Відвідуйте театри, організовуйте сімейні екскурсії по місту.

1. Надайте перевагу повноцінному харчуванню дитини, а не розкішному одягу.
  2. Обмежте перегляд телепередач до 30 хвилин.
  3. Зверніть увагу на те, що діти мають інформацію на тему сексу. Не дайте темі бути домінуючою.
  4. Привчайте дітей до самообслуговування, формуйте трудові навички і любов до праці.
  5. Не робіть з дитини лише споживача, хай вона буде рівноправним членом сім’ї зі своїми правами і обов’язками.

Поради батькам щодо запобігання майбутньої дезадаптації дітей
:

• Формуйте позитивне ставлення до школи;
  • виявляйте інтерес до шкільних справ та успіхів дитини;
  • формуйте адекватну самооцінку;
  • не перевантажуйте дитину надмірними заняттями, чергуйте їх з грою;
  • навчайте етичних норм спілкування з однолітками та дорослими;
  • привчайте самостійно долати труднощі, які під силу подолати шестирічній дитині;
  • частіше хваліть, а не докоряйте;
  • пам’ятайте, що кожна людина має право на помилку;
  • частіше згадуйте себе у дошкільному віці;
  • любіть дитину безумовною любов’ю, приймайте її такою, якою   вона є.