«Сортування сміття – шлях до відновлення та збереження чистоти довкілля»
Які відходи ми можемо сортувати вдома?
- На сьогодні більшу половину всього домашнього сміття становлять пластикові відходи — поліетиленові пакети, ПЕТ-пляшки, використані флакони від побутової хімії та інша пластикова упаковка. Варто пам’ятати, що саме пластик найбільше шкодить навколишньому середовищу — він довго розкладається (300–1000 років), небезпечний при горінні, знищує флору і фауну.
- Друге місце серед домашніх відходів посідає папір — це газети, глянцеві журнали, шкільні зошити й альбоми, упаковка з тонкого картону тощо.
- Зовсім мало в побутових відходах накопичується скла — пляшки, флакони від ліків, парфумерії та косметики.
- Ще менше металу — алюмінієві банки, металеві кришечки від напоїв і кришки від консервації, іноді зламані кухонні прилади.
Експерти радять вдома використовувати 2 контейнери для відходів, що йдуть на переробку:
- один — для пластику, металу та скла;
- інший — для паперу.
Непридатними для переробки є:
- дитячі підгузки, жіночі предмети гігієни;
- вологі серветки;
- фольгований папір;
- ПЕТ-пляшки молочного кольору;
- упаковка, що не має трикутника переробки.
До небезпечних відходів відносяться:
- енергозбережні та люмінесцентні лампи;
- гаджети й акумулятори;
- автомобільні шини;
- батарейки.
Такі відходи необхідно збирати окремо й передавати на утилізацію спеціальним фірмам. Викинуті на смітник, вони забруднюють середовище й негативно впливають на наше здоров’я. Так, під вагою сміття енергозбережна лампа може тріснути, і внаслідок цього випари ртуті потраплять до легень перехожих, спричинюючи безповоротні зміни в організмі.
Як правильно сортувати відходи?
Основна мета сортування — отримати корисну звичку — не викидати цінні вторинні ресурси на сміттєзвалища. Навіть в умовах міської квартири сортування сміття є не такою складною справою, як може здаватися на перший погляд.
Пропонуємо вам такі кроки на шляху до розподілу відходів:
Крок 1. Дізнайтеся, які види вторсировини приймають у вашому місті й де розташовані пункти прийому (цю інформацію ми подаємо трохи нижче).
Крок 2. Запитайте, у якому вигляді приймається вторсировина.
Крок 3. Виділіть місце для збору відходів.
Крок 4. Дотримуйтеся загальних правил сортування вторсировини:
- зберігайте вторсировину й органічні відходи в різних контейнерах;
- промивайте таривід залишків їжі, видаляйте етикетки;
- сплющуйтекартонні коробки, металеві банки, скручуйте пляшки з пластика — так вони займатимуть менше місця;
- небезпечні відходи(лампи, термометри) зберігайте перед здачею в коробках або контейнерах.
Аби зменшити кількість сміття у вашому житті, потрібно:
- Уникати купівлі товарів (та упаковки), які не можна здати на переробку (звертайте увагу на наявність коду, купуючи речі)
- Надавайтеперевагу якісним товарам із тривалим терміном служби.
- Уникайте всього одноразового. Як залучити дітей до сортування сміття?
Навчити дитину піклуватися про нашу планету — першочергове завдання для батьків, які хочуть, щоб їхні діти виросли свідомими та здоровими.
Звісно, найважливішим буде приклад батьків. Знання, навички та звички, отримані від найрідніших людей, дуже важливі для дитини й визначають її вчинки в майбутньому.
Тому ставитися дбайливо до планети потрібно починати вдома й залучати до цього дітей.
Пропонуємо почати з найпростіших кроків:
- Діти — дуже допитливі, цікавляться всім новим, їм хочеться досліджувати світ та дізнаватися його таємниці. Розкажіть дітям, чому важливо навчитися сортувати сміття і здавати його на переробку до пунктів прийому вторсировини.
- Ходіть до магазину з еко-сумкою. Покажіть дитині, що купу поліетиленових пакетів можна замінити стильним ранцем або еко-сумкою, які не тільки практичніші, але й не будуть шкодити довкіллю.
- Почніть сортувати сміття. Поясніть, чому важливо навчитися сортувати сміття і здавати його на переробку до пунктів прийому вторсировини. Зазвичай дітям подобається процес сортування, адже він нагадує гру.
- Вирощуйте кімнатні рослини. Рослини потрібні не тільки для прикрашання інтер’єру, але і для очищення повітря і збагачення його киснем. Вирощування рослин — захопливе та корисне заняття як для дітей, так і для дорослих.
- Економте воду. Навчіть дітей вимикати воду, коли вони чистять зуби. Розкажіть дитині, якою важливою є вода для життя й чому її потрібно економити.
- Вимикайте світло. Виходячи з кімнати, не забувайте вимикати світло, якщо у вас встановлено лампу розжарювання. Що стосується люмінесцентних ламп, то вони перегорають у разі частих вмикань-вимикань тому вимикайте тільки в разі, якщо виходите з кімнати більш ніж на 15 хв.
- Не викидайте небезпечне сміття в загальний смітник. Розкажіть дитині, чому не можна викидати батарейки, акумулятори та подібні токсичні речі у звичайні смітники.
- 8. Вибирайте скляну тару замість пластикової. Скло легшепереробити. Крім того, пластик часто містить шкідливі речовини.
- Використовуйте харчові відходи з користю. Якщо у вас є город або сад, організуйте ділянку для приготування компосту — натурального органічного добрива для рослин із харчових відходів. Розкажіть дітям про простий і корисний спосіб переробки залишків овочів та фруктів. Нескладна робота на присадибній ділянці зміцнить імунітет дитини й поліпшить настрій.
- Активуйте енергоощадний режим техніки. Комп’ютери, телевізор, інша домашня електроніка має функцію енергоощадного режиму. Покажіть дітям, як встановити в електроніці оптимальні енергоощадні налаштування для економії електроенергії протягом дня, і нагадайте, що на ніч електроніку краще вимикати. Так, вимкнення комп’ютера допоможе заощадити до 40 Вт електроенергії на добу.
- Купуйте тільки потрібні товари та не викидайте зайвого. Розкажіть, що непотрібні речі можуть бути корисними для когось: їх можна роздати друзям або віднести в благодійний фонд.
- Вибирайте іграшки з натуральних матеріалів: тканини, дерева, паперу. Такі іграшки легше переробляються й не шкодять довкіллю. До того ж, вони безпечніші для дитини.